Zatrudnienie kierowcy z Ukrainy.

Polski rynek pracy jest otwarty na zawieranie współpracy z osobami pochodzącymi z Ukrainy. Są oni pożądanymi pracownikami chociażby w sektorze usług czy transporcie. Firma doradcza PwC przeprowadziła badania, które ujawniły, iż właśnie kierowców zawodowych brakuje na polskim rynku. Deficyt osiągnął liczbę ponad 100 tysięcy ludzi.

Kierowca – formalności

Warto wiedzieć, że polskie prawo jest otwarte na możliwość zawierania umowy z cudzoziemcami. Zanim jednak dojdzie do jej sfinalizowania trzeba uzbroić się w cierpliwość. Należy bowiem dopiąć wszelkich formalności, które w przypadkach zatrudnienia osób zameldowanych poza granicami naszego kraju są bardziej skomplikowane.

Po pierwsze kierowca, który chce podjąć pracę powinien posiadać tytuł pobytowy, jakim jest wiza krajowa. Dokument tego typu ma na celu potwierdzić uprawnienia do wykonywania pracy. Potrzebne jest także pozwolenie do wykonywania pracy u określonego pracodawcy. Tutaj trzeba zwracać uwagę na szczegóły – nie każda wiza musi od razu upoważniać do pracy.

Wiza – jak ją zdobyć?

Wiza zostanie wydana na podstawie wniosku, który wypełnia się i dostarcza do specjalnego punktu przyjmowanie tego typu pism. Tu niezwykle istotne jest podanie powodu, który determinuje chęć posiadania wizy. W tym przypadku powinna być to motywacja związana z chęcią podjęcia pracy w Polsce.

Czy wiza wystarczy?

Pierwszy krok został już omówiony. W przypadku zawodu, jakim jest kierowca to jednak nie wszystkie wymagane wytyczne. Kolejna sprawa to konieczność uzyskania świadectwa kierowcy. Taki obowiązek na cudzoziemców nałożyło jedne z rozporządzeń unijnych, pochodzących z 2009 roku. Wymagania współgrają z wymaganiami, które musi spełniać kierowca w myśl artykułu 39a. ustawy o ruchu drogowym. Oryginał świadectwa kierowcy powinien znajdować się w używanym przez niego pojeździe.

Kierowca z Ukrainy – czy warto?

Wytyczne odnośnie zatrudnienia osoby z Ukrainy mogą początkowo przerazić zarówno jego, jak i pracodawcę. Nie należy jednak z tego powodu rezygnować z próby podjęcia współpracy. Formalności, mimo że jest ich więcej niż w przypadku zawierania polskiej umowy, są możliwe do spełnienia.

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty sprawdź: www.kpmm.pl

Praca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.